BLOG

DKHOS - Cyber Intelligence 400 - Arap saçına döndüm, çöz beni arap saçı
Feb. 15, 2018 CTF

DKHOS - Cyber Intelligence 400 - Arap saçına döndüm, çöz beni arap saçı


Soru Açıklaması: 

Pelinsu acaba Hollanda'dan kalkıp savaş bölgesine doğru gitmiş olabilir miydi ? Buraları iyi bilen birilerini araştırmak gerekecek...

joinchat/AAAAAESbwxmZjRyggLlfqA

Sorunun Çözümü:
Öncelikle soru dikkatli bir şekilde okunduğunda "Hollanda", "savaş bölgesi" ve "buraları iyi bilen birileri" kısımlarımızı dikkat çekmekte. Bunları dikkate alarak ilerleyeceğiz.

Soruda "joinchat/AAAAAESbwxmZjRyggLlfqA" yazısı verilmiş. İçerisinde joinchat geçtiği için bir chat platformu ile alakası olduğunu düşünebiliriz.

İlgili texti Googleda arattığımızda herhangi bir sonuç karşımıza çıkmamakta. Bu nedenle elimizdeki texti parçalarak bölerek Google sonuç sayısını arttıracağız. Böylelikle çıkan sonuçlardan bir takım fikirler elde edebiliriz.

"joinchat" kelimesini Google da aradığımızda karşımıza Telegram ile ilgili bir çok sonuç çıkmakta.

Bize verilen "joinchat/AAAAAESbwxmZjRyggLlfqA" yazısının Telegram adlı mesajlaşma uygulaması ile ilgili olduğunu anlamaktayız.

Zaten karşımıza çıkan ilk sonuçtada bir Telegram grubuna girmek için verilmiş olan bir link bulunmakta. Bizde elimizdeki texti bu linke uyarlayıp ilgili Telegram grubuna katılıyoruz. (Tabiki burada Telegram hesabınızın olduğunu varsayıyorum. Eğer yoksa ücretsiz bir şekilde oluşturabilirsiniz.)

"https://t.me/joinchat/AAAAAESbwxmZjRyggLlfqA"

Gruba girdiğimizde bizi aşağıdaki görseldeki gibi arapça yazılar karşılamakta. Google translate aracılığı ile yazıları çevirdiğimizde yazının türkçe karşılığın şu şekilde olduğunu görüyoruz.

- Selamun Aleykum
- Kardeşler!
- Sen şehit olacaksın.
- 1439 Cemaziyelevvel 19
- 34°31′N 40°55′E

Sizinde fark ettiğiniz üzere elimizde bir tarih ve konum bilgisi var. İlgili takvim hicri takvim olduğundan tarihi miladi takvime çevirdiğimizde "5 Şubat 2018" olduğunu görmekteyiz.

Elimizde neler var diye baktığımızda 

1-) 5 Şubat 2018 tarihi
2-) 34°31′N 40°55′E konum bilgisi
3-) DeirEzzor-Suicide adlı bir Telegram kanalı

Bu aşamadan sonra çözüm biraz farklı yollardan gidebiliyor. Bütün yollar sizi aynı noktaya ulaştıracağından nasıl gittiğinizin CTF için bir önemi yok. (Gerçek hayatta bu yollar önemli olabilir.)

Bilenler direkt olarak liveumap.com adresinde tarihi 5 Şubata çekip Deirezzor şehrinde olan olaylara bakabilir.

Liveumap.com adresini bilmeyen kişiler "Deirezzor" kelimesini Google da aratarak Suriye'de bir şehir olduğunu bulabilir ve araştırmalarına Suriyede bir şehir, "suicide" ve Telegram kanal fotoğrafındaki bilgileri birleştirerek ilerleyebilir.

Ya da elimizdeki tüm bilgileri Google'a yazarak çıkan sonuçlardan ilerleyebilir.

Ben en son seçeneği tercih ederek ilerlediğimizde cevabı nasıl bulacağımızı anlatacağım.

Şimdiye kadar elde ettiğimiz tüm verileri aşağıdaki gibi aradığımızda karşımıza çıkan ilk sonuç dünyanın çeşitli bölgelerinden önemli olayları gösteren "liveumap.com" adlı web sitesi. (https://isis.liveuamap.com/en/2018/5-february-deirezzor-isis-members-attacked-a-checkpoint-of)

Sayfaya girip yorumları yeniden eskiye doğru sıraladığımızda Abdüddar adlı bir profilin "Ağabeyim şehit edildi." şeklinde bir yorum yazdığını görüyoruz. İlgili profilin sayfasına girdiğimizde DKHOS{b4rbuny4} flagini görüyoruz.